Dyski zewnętrzne – jak wybrać dobry sprzęt?

Choć w komputerze przede wszystkim liczy się dysk wewnętrzny, to jednak coraz częściej musimy decydować się na modele zewnętrzne, czyli takie, które możemy podłączyć bezpośrednio do urządzenia. Są one bardzo podręczne, świetnie sprawdzą się do przechowywania danych, których nie potrzebujemy na stałe posiadać na naszym sprzęcie. Dlatego na dysku przechowywać możemy muzykę, zdjęcia czy inne cenne pliki. Wybór jednak nie jest taki prosty. Z uwagi, że to dość chwytliwy produkt wielu producentów prześciga się w produkowaniu dysków, stawiając na coraz to nowsze rozwiązania. Jak więc wybrać dobrej klasy dysk zewnętrzny?

Dobry dysk, czyli jaki?

Dobrej klasy dysk zewnętrzny powinien być przede wszystkim uniwersalny, czyli sprostać naszym wymaganiom. Służy przecież do wielu zadań. Musimy odpowiedzieć sobie na jedno – do czego służyć nam będzie ten sprzęt. Dyski zewnętrzne znakomicie sprawdzą się do przenoszenia danych, prowadzenia backupów czy gromadzenia wszystkich naszych plików w jednym miejscu, podobnie do tego, jak działa chmura.

Najpopularniejsze są dyski o pojemności 1 TB. To znacznie więcej niż jest nam w stanie zaoferować zwykły laptop. Inaczej sprawa wygląda w przypadku komputerów stacjonarnych, jednakże modele te i tak często nie posiadają tak dużej pamięci. Tańsze modele mogą posiadać jedynie wielkość 250 czy 500 GB. Producenci prześcigają się jednak w produkowaniu coraz to bardziej pojemnych, a zarazem droższych urządzeń. Obecnie największe posiadają pamięć sięgającą 5 terabajtów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na oprogramowanie urządzenia – warto sprawdzić, czy dany model będzie pasować do naszego sprzętu. Ważne jest także łącze – tutaj najpopularniejszym rozwiązaniem jest USB 3.0. – najnowocześniejszy standard, który dostępny jest już w praktycznie każdym komputerze.

  • Reklama