Jak poszerzyć możliwości laptopa za pomocą kieszeni na dysk?

Obecnie większość komputerów mobilnych posiada pojemny dysk twardy o pojemności 500 GB czy 1 TB. Zdarzają się jednak urządzenia, które nie dysponują tak dużą ilością miejsca na osobiste dane. Warto tutaj wymienić chociażby kompaktowe ultrabooki, oferujące użytkownikom jedynie 128-gigabajtową pamięć. Technologia wciąż idzie do przodu, a firmy wykorzystują materiały coraz to lepszej jakości. To dlatego filmy są przechowywane w najwyższej rozdzielczości, zdjęcia w formacie 4K, a utwory muzyczne w standardzie FLAC. Wszystkie te dokumenty zajmują ogromną przestrzeń na dysku twardym, któremu w takiej sytuacji przyda się wsparcie.

kieszeń na dwa dyski

Okazje.info

Nieuniknione zmiany

Płyty CD i DVD powoli odchodzą do lamusa, bo odczytanie danych z tych nośników stwarza duże trudności. Na dodatek najnowocześniejsze modele laptopów, np. marki Apple nie posiadają wcale napędu optycznego. Nic dziwnego, bo znacznie wygodniej i bezpieczniej jest przenosić pliki za pomocą poręcznych pendrive’ów i przenośnych dysków SSD. Znacząco wzrosła także popularność chmur danych, umożliwiających zdalny dostęp do wszystkich materiałów. Jeśli więc nie korzystamy już z tego sposobu zapisu i gromadzenia plików, to warto rozważyć zakup kieszeni na dysk.

Prosty sposób na rozszerzenie możliwości laptopa

Kieszeń na dysk to bardzo przydatne urządzenie, bo rozszerza możliwości naszego laptopa. Umożliwia ona zamontowanie drugiego dysku twardego (HDD, SSD lub hybrydowego) w miejscu napędu optycznego. Co ciekawe, ten sprytny przedmiot wcale nie jest nowinką technologiczną, lecz użyto go już dużo wcześniej w komputerach stacjonarnych. Dzięki niemu można było przenosić dane z jednego sprzętu do drugiego oraz rozszerzać pamięć w komputerach stacjonarnych. Laptopy są jednak znacznie mniejsze i brak im wolnej przestrzeni na dysk twardy, dlatego słusznym rozwiązaniem jest usunięcie napędu optycznego i umieszczenie w tym miejscu dodatkowego dysku twardego.

Tania i dobra inwestycja

Zakup kieszeni na dysk nie zrujnuje naszego portfela, bo produkt dobrej jakości możemy nabyć już za ok. 100 zł. Niedrogie i porządne modele znajdują się tutaj: http://www.okazje.info.pl/komputery/kieszenie-i-obudowy-hdd/. Zamontowanie kieszeni nie sprawi nikomu trudności, bo wystarczy włożyć ją w miejsce napędu optycznego i odpowiednio podłączyć. Nowoczesne modele mają 24-miesięczną gwarancję producenta i są wyposażone w automatyczne chipy, dopasowujące się do każdego modelu laptopa. Tuż przed zakupem sprzętu dobrze jest zmierzyć wielkość szczeliny, bo każda może być inna. W gruncie rzeczy mamy do wyboru kieszenie o długości 9,7 mm oraz 12,5 mm. Umieszczamy w nich dowolny dysk za pomocą zaledwie kilku śrubek.

Korzyści wynikające z zamontowania kieszeni

Dzięki kieszeni mamy więcej miejsca na dokumenty i multimedia. Zamontowany dysk nie tylko zwiększa użyteczność naszego komputera, ale także pełni funkcję dodatkowego schowka na dane, kopie zapasowe czy system operacyjny. To znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą mieć porządek w projektach, ważnych dokumentach lub zdjęciach. Warto nadmienić, że każdy dysk podłączony za pomocą kieszeni będzie działał znacznie szybciej niż sprzęt korzystający z USB. Rezygnując z napędu optycznego, możemy niewielkim kosztem wyposażyć nasz komputer w bardzo wydajny magazyn do gromadzenia danych.

  • Reklama